5.Sınıf Fen Bilimleri Tam Gölge Soru ve Cevap Çalışma Kağıdı

5.Sınıf Fen Bilimleri Tam Gölge Soru ve Cevap Çalışma Kağıdı

1-Tam Gölge nedir?

Cevap: Işık kaynağından çıkan ışınlar her yönde ve doğrusal olarak yayılırken ışık geçirmeyen yani opak bir madde ile karşılaşırsa cismin şekli karanlık olarak bir yüzeye yansır işte biz buna Tam Gölge diyoruz.

2-Tam Gölge oluşması için gerekli ortam nasıl olmalıdır?

Cevap: Tam gölge için öncelikle bir ışık kaynağı olmalıdır. Doğal ışık kaynağı güneş veya doğal olmayan ışık kaynağı lamba olabilir. Buradan çıkan ve doğrusal yayılan ışınların çarpıp geçemeyecekleri opak bir madde veya cisim olmalıdır. Tam gölge için uygun bir düzlem veya yüzey olmalıdır.

Örneğin: Gündüz Güneşten gelen ışınlar size çarptığında koca göbeğinizden geçemez. Ama üstünüzden altınızdan,sağınızdan, solunuzdan geçen ışınlar ışığın geliş yönüne göre sizi teğet geçerek düzlem üzerine ulaşıp aydınlatırken size çarpıp koca göbeğinizden geçemeyen ışınlar geri döndüğü için bulunduğunuz zemin üzerinde tıpkı size benzeyen karanlık, koyu bir alan oluşacaktır işte bu karanlık kısım tam gölgedir.

3-Tam Gölge ile ben aynı boyda mı olurum?

Cevap:Tam gölge ile cisimlerin boyu aynı olmayabilir? Tam gölgeyi;

Işığın geliş yönü, Işığın Geliş Açısı, Işık kaynağına olan uzaklık, Gölgenin düştüğü yüzeye olan uzaklık etkilemektedir.

Kısacası Gölgenizin boyu sizden daha büyük olabilir, aynı olabilir, küçük olabilir.

4-Öğle vaktinde gölge boyum neden kısa görünüyor?

Cevap: Tam öğle vakti güneş tepenizde olduğu için  gölgenizde küçülür ayaklarınızın dibinde küçük bir sen olur. Güneş ışıklarının gelme açısı gölgenin boyunu etkilemektedir.

5-Cisim Işık Kaynağına Yaklaştığında Tam Göle Nasıl Değişir?

Cevap: Işık kaynağından çıkan ışıkların cisim üzerine gelme açıları değişiklik göstermesi tam gölgenin boyutunu etkilemektedir. Cisim Işık kaynağına yaklaştığında ışıkların cisim üzerine gelme açıları büyüyeceği için ekrana yansıyan tam gölge boyutu da büyüyecektir.

(Visited 1.104 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir